Vlora PDF Drukuj Email

Vlora widok z sanktuarium bektasztówMiasto Vlora położone jest w południowo-zachodniej Albanii, w miejscu gdzie spotykają się dwa morza Adriatyckie i Jońskie. Dzięki temu wybrzeże Vlory oferuje nam zarówno piaszczyste, z łagodnym wejściem do wody plaże, jak i plaże kamieniste, z głęboką od samego początku wodą. Z brzegu morza można dostrzec jedyną Albańską wyspę – Sazan, która ze względów strategicznych znajduje się pod jurysdykcją wojska.

Najbardziej charakterystyczną częścią Vlory jest długa i szeroka aleja palmowa, ciągnąca się od morza, aż do samego końca miasta. Wzdłuż tej alei znajduje się większość hoteli i restauracji miasta.

Miasto zostało założone przez Ilirów pod nazwą Aulona. W starożytności była jednym z największych ośrodków gospodarczych tego regionu, a także największym centrum chrześcijaństwa.

Najstarsze ślady cywilizacji pochodzą z 6 wieku p.n.e. Od 4 wieku naszej ery Vlora była znaczącym miastem portowym dla statków przypływających z Otranto i Brindisi.
Ze względu na swoje położenie miasto było podbijane przez Normanów, w XI w., później Serbów i Turków.

Vlora - aleja palmowa

Na Vlore możemy popatrzeć z góry, na której znajduje się sanktuarium sekty muzułmańskiej bektasztów, a niedaleko od niej jest restauracja z widokiem na miasto i jego okolice.

Kierując się na południe od Vlory możemy podziwiać piękną Riwiere Albańską. To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez Albańczyków. Woda jest kryształowo błękitna, plaża kamienisto piaszczysta, a niebo prawie zawsze bezchmurne.

 

 

 

Położenie georaficzne:

40°27'N 19°29'E

Wysokość: 0 m n.p.m.

Populacja:

Miasto Vlore: 44 tys.

Obwód Vlore: 87 tys.

Kod pocztowy: 9401-9404

Numer kierunkowy: 033

Rejestracja samochodowa
: VL

ilustracja: Wikipedia