Saranda PDF Drukuj Email

Saranda - główny deptak przy plażySaranda to małe miasto położone na południowym krańcu Albanii, naprzeciwko wyspy Korfu i w niedużej odległości od greckiej granicy.
Usytuowanie Sarandy powoduje, że jest to obecnie najczęściej odwiedzane miasto Albanii. Łatwość dostępu do niego z greckiej wyspy Korfu, jak również z samej Grecji, przyczynia się do coraz większego zainteresowania tym miejscem turystów z zagranicy. Dla Albańczyków i Kosowian jest to najchętniej wybierany kurort do spędzenia miesiąca miodowego.
Saranda ma doskonały klimat, średnio 290 słonecznych dni w roku. Temperatury latem rzadko przekraczają 30 stopni w ciągu dnia, a wieczorne ciepło zachęca do spacerów głównym deptakiem, prowadzącym wzdłuż głównej plaży miasta.
Saranda jest miastem bardzo starym, zamieszkałym jeszcze przez plemiona Ilyryjskie, wówczas nosiła nazwę Onchesmos. W czasach rzymskich Onchesmos był ważnym portem handlowym dla Fenicjan, Epirów i Włochów. W 552 r. n.e. całkowicie zniszczona przez Gotów. Obecnie coraz częściej odnajdywane są ślady dawnego osadnictwa mieszkających tam ludzi.

SarandaNiedaleko od Sarandy znajduje się starożytne miasto Butrint, które stanowi unikalny skarb kultury. W 1992 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W odróżnieniu od innych terenów archeologicznych, Butrint nie zniechęca zwiedzających. Tutaj prace wykopaliskowe prowadzone są na półwyspie otoczonym laguną, wśród drzew i urokliwych alejek.

Będąc w Sarandzie warto zobaczyć okoliczne atrakcje do jakich niewątpliwie należą: zamek Lekursi, klasztor 40 Świętych, klasztor św. Jerzego, ruiny starożytnego miasta w Finiq, zameczek Ali Paszy we wsi Vrine, bizantyjski kościół św. Mikołaja we wsi Mesopotam, urocze jeziorko zwane „Niebieskie Oko” i obowiązkowo przepiękną plaże Ksamil.

 

 

Położenie georaficzne:

39°52'N 20°00'E

Wysokość: 0 m n.p.m.

Populacja:

Miasto Sarande: 25 tys.

Obwód Sarande: 49 tys.

Kod pocztowy: 9700

Numer kierunkowy: 085

Rejestracja samochodowa: SRilustracja: Wikipedia