PROM

Promy w Albanii kursują z dwóch miast, z Durres i z Vlore. Z Durres możemy dostać się do Triestu, Bari i Ancony, zaś z Vlore raz dziennie do Brindisi.

Promem kursującym na najdłuższej trasie pomiędzy Albanią a Włochami jest prom Venezia.

Prom ma 8 poziomów. Na najwyższym, widokowym, znajdują się ławeczki, na których przy dobrej pogodzie możemy spędzić całą podróż. Na poziomie siódmym jest mały basen, z którego korzystać można bez dodatkowych opłat.

Jedyny bar, jaki znajduje się na promie, jest czynny dwa razy po godzinie przez całą podróż. W barze ceny są bardzo wysokie, dlatego też warto zaopatrzyć się w produkty spożywcze przed wjazdem na prom. W części barowej jest telewizor, z którego można korzystać przez całą podróż.

Kabiny w opcji bez prysznica i WC są zaopatrzone jedynie w umywalkę. Jeżeli jednak chcemy skorzystać z prysznica, znajdują się one na każdym piętrze, są czyste, z bieżącą ciepłą i zimną wodą.

Dzieci do 4 roku życia podróżują za darmo, bez prawa do łóżka i siedzenia w specjalnej kabinie, od 4 roku życia do 12 dla dzieci obowiązuje 50% zniżki.

Samochody zaparkowane są na dwóch poziomach. Jednym z zadaszeniem i jednym na zewnątrz. Podczas podróży nie ma żadnych problemów z dostępem do auta.

Po wjeździe na prom należy się zameldować i zostawić paszport. W zamian dostaje się karteczkę z numerem i klucz do kabiny. Dwie godziny przed planowanym przybyciem musimy opuścić swoje kabiny. Przy opuszczaniu promu pokazujemy wcześniej otrzymaną karteczkę i dostajemy paszport z powrotem. Należy wiedzieć, że będąc obywatelami Unii Europejskiej, nie musimy czekać w kolejce z wszystkimi po odbiór paszportów.

Po wyjeździe z promu czeka nas jeszcze kolejka do odprawy celnej, gdzie celnicy przeszukują auto, część bagaży poddawana jest prześwietleniu.

Przekraczając granicę Albanii promem, nie można wywozić z niej serów ani wędlin. Włoscy celnicy bardziej pilnują tego przepisu niż przepisu o ilości przewożonego alkoholu.