Pogradec PDF Drukuj Email

PogradecPogradec leży w południowo-wschodniej części Albanii, wzdłuż brzegu jeziora Ohryd, najgłębszego jeziora na Bałkanach, kilka kilometrów od granicy z Macedonią.
To piękne miasto o starożytnej historii. Wykopaliska archeologiczne odkryte na wzgórzu miasta wskazują, że były to ziemie Ilyryjskie, zamieszkane już w V wieku p.n.e. przez plemię Desaretów i prawdopodobnie plemiona Enkelanów.
Pogradec jest jednym z najbardziej preferowanych ośrodków turystycznych w Albanii, ze względu na łagodny klimat, niezwykłe krajobrazy, dużo możliwości spędzenia wolnego czasu (pływanie, wędkarstwo, sporty wodne itp.)

Pogradec - jezioro Ochrydzkie
Warto wspomnieć o występujących w jeziorze Ohrydzim ryb koran. Są one bardzo smaczne i można je złowić w tym jeziorze. Ich mięso jest soczyste i delikatne, czerwone zimą i białe latem.
Ponad to jezioro i jego okolice obfitują w rzadkie gatunki dziko żyjących zwierząt i ptaków. Miejscem zamieszkania dzikich zwierząt i kwitnącej pięknie roślinności jest również wypływająca z Ohrydu rzeka Drilon, znana ze swojego naturalnego piękna.

 

 

 

Położenie georaficzne:

40°54'N 20°39'E

Wysokość: 650 m n.p.m.

Populacja:

Miasto Pogradec: 36 tys.

Obwód Pogradec: 72 tys.

Kod pocztowy: 7301-7303

Numer kierunkowy: 083

Rejestracja samochodowa: PG

ilustracja: Wikipedia