Samochód Drukuj

Panuje powszechne przekonanie, że drogi w Albanii są fatalnej jakości. Tymczasem coraz więcej dróg uzyskuje nowiutką nawierzchnię. Do 2012 r., wg wielkich tablic informujących o aktualnie remontowanych odcinkach, wszystkie drogi Albanii mają być zmodernizowane. Te ostatnie odcinki to krótkie fragmenty dróg prowadzące przez małe miasteczka lub wioski. Problem z poprowadzeniem tam dróg polega na tym, że nikt nie  przewidywał, iż takie, kiedykolwiek powstaną. W budowie szos przeszkadzają więc zabudowania. W wielu miejscowościach ulice są bardzo wąskie, w niektórych miejscach aż tak, że ich szerokość pomieści tylko jeden samochód. Należy wówczas liczyć się ze żmudnym wycofywaniem w celu puszczenia pojazdu z przeciwnej strony. Na takich odcinkach obowiązuje zasada – pierwszeństwo ma większy.

Planując podróż, nie należy sugerować się długością drogi wg obliczeń z mapy. Wzniesienia, serpentyny oraz fragmenty bez asfaltu nie pozwolą nam na pokonanie drogi w czasie przewidywanej średnije prędkości. Podczas dużych upałów trzeba też się liczyć z potrzebą postojów na schłodzenie silnika.

Podróże po drogach innych niż główne to już raczej wyprawy dla samochodów terenowych. Niedogodności jazdy po trudnych drogach Albanii wynagradzają nam malownicze krajobrazy.

Albańskie autostrady są nieco inne niż w pozostałych państwach Europy. Podstawową różnicą jest dopuszczalna prędkość 90 km/h. Połączenie autostrad odbywa się za pomocą ronda. (Tu ważna uwaga – na rondzie obowiązuje zasada pierwszeństwa większego samochodu, najczęściej są to tiry, których kierowcy zważają tylko na innych kierowców tirów). Stacje benzynowe budowane są tuż przy autostradzie, a wjazd na nie często nie jest poprzedzony osobnym pasem ruchu, co oznacza, że jest on pod kontem 90 stopni. 
Podobnie ma się sprawa przy opuszczaniu stacji benzynowych. Przy autostradzie stoją również domy z wjazdem bezpośrednio na posesję. Nawierzchnie autostrad są bardzo dobrej jakości i zachęcają do szybkiej jazdy, ale z uwagi na wymienione utrudnienia, jak i wiele innych ciekawostek tam występujących, lepiej nie przekraczać ograniczenia prędkości.

Podróżowanie nocą jest dość kłopotliwe, a w niektórych miejscach nawet niemożliwe.

Parkowanie samochodu nie jest problemem. Nie trzeba szukać długo miejsca, nawet w dużych miastach. Płatne parkingi należą do rzadkości.