Menu w restauracji Drukuj
Wpisany przez Joanna Sadushi   
środa, 24 lutego 2010 02:51

Tu tak szybko przetłumaczę menu dostępne w restauracji by zamawiający wiedział czego ma się spodziewać, jak zamawia coś o nazwie jaką ma pierwszy raz w życiu przed oczami.

Paidhaqe - żeberka z grilla, najczęściej w restauracjach za miastami gdzie ludność wiejska ma własne stada owiec i kóz spotkać można restauracje przy których są ustawione wielkie grille na których opieka się całe obdarte ze skóry i pozbawione wnętrzności owce czy kozy.

Biftek - stek z łopatki lub schabu smażony lub grillowany, serwowany na ciepło. W menu występuje w wielu nazwach w zależności od regionu i restauracji, mamy więc: Biftek i Beratit - stek po beracku czyli mięsko w czerwonym winie, Biftek i skarës - grillowany skropiony cytryną przyprawiony oregano.

Rosto - gicz cielęca opiekana na rożnie podawana z sosem lub sama.

Paçë koke - tradycyjna zupa z .... owczej głowy.

Kukurec - owcze jelita posiekane i podsmażone na oliwie w przyprawach, często serwowane na patyczkach które się obgryza jak szaszłyk.

Fergesë - zielone papryki i cebula, usmażone razem, a następnie zmieszane z jajkiem i gjizë-słonym twarożkiem i upieczone. Czasem fergesë podaje się z pieczoną wątróbką - Fergesë me melçi.

Mish çomlek - kawałki mięsa cielęcego duszone w warzywach np. z cebulką lub szpinakiem czy fasolą strąkową.

Turli - bukiet warzyw w którym warstwami przekłada się mięso - marchew, bakłażany, ziemniaki, bamje. Mieso gotowane z cząstkami pomidorów. Samo bamje warte jest uwagi, bo w Polsce się go nie jada (inna nazwa to okra, lub ketmia jadałna). Jest to warzywo dostępne w sezonie letnim.

Shish qebap -  cząstki mięsa - jagnięcina, wieprzowina i wołowina - marynowane, a następnie nabite na szaszłyki na przemian z plastrami cebulki lub papryki i grillowane.

Qebap në leter – kawałki mięsa z kawałkami sera feta, zawinięte w folii aluminiowej i upieczone w piecu.

Tavë Elbasani, tavë kosi – zapiekane: jagnięcina lub baranina w sosie z ubitych jaj i jogurtu i to wszystko razem zapieczone. Jest też tave e dheut Tiranese - zapiekane wątróbki z serem gjiza i pieprzem cayenne. Jest i  tave me pace te Korces - zapiekana wołowina w warzywach (pomidory, cebule, papryki, czarny bakłażan obowiązkowo a w lecie dodatkowo bamje). Tave me patelxhane - jagnięcina z bakłażanem i gjizą. Mnóstwo wersji do wyboru do koloru.

Qofte - kotlety z mielonego mięsa i jaj, czasem w formie klopsów, czasem w kształcie cygar lub lekko płaskich kotletów a la polskie mielone.

Qofte Korçe - kotlety mielone w sosie pomidorowym.