Albańska kuchnia - przepisy - FILETA QENGJI Drukuj
Wpisany przez Joanna Sadushi   
środa, 24 lutego 2010 01:20
Spis treści
Albańska kuchnia - przepisy
BAKLAVA
FILETA QENGJI
Mëlçitë skuqen me gjize
PULE ME ARRA
Pilaf Nertili
Qofte të skarës
Qengji me kos
Wszystkie strony

FILETA QENGJI – filet jagnięcy. Baranina jest to podstawowe mięso jadane w Albanii, obok mięsa koźlego, przyrządzane na wiele sposobów.

Do tej potrawy potrzebne będą więc:
Baranina - najlepiej karczek, pokrojony na części takiej wielkości jaka ma być porcja mięsa dla 1 osoby. Tu przepis dla 4 osób:
Mięso baranie ma charakterystyczny zapach, dla nas mało atrakcyjny, bo mało znany, co jednak nie jest proporcjonalne do smaku samej potrawy.
Dla lepszego aromatu mięso najpierw marynujemy w marynacie z:
5 łyżek oliwy
2 łyżeczek oregano, 2 tymianku,
3 ząbkach czosnku (zmiażdżone)
1 łyżce octu,
1 łyżce miodu,
2 łyżek koncentratu pomidorowego
soku wyciśniętym z 1 cytryny

Kawałki miesa wkładamy do naczynia i oblewamy marynatą. Marynujemy 24 godz. w lodówce pod przykryciem. Każdy kawalek miesa kładziemy na oddzielnym kawalku folii aluminiowej odpowiedniej wielkości (bo na koniec będziemy je zawijać w „paczuszki”), na miesie kładziemy plastry pomidorów, na nich można ułożyć ser mozzarellę i na koniec każdą porcję polać łyżką bulionu warzywnego. Podnosząc brzegi zamykamy każdą folię z kawałkiem baraniny i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200oC przez godzinę.
Jak ma być częścią typowo albańskiego obiadu to na talerzu obok naszej baraniny musi się znaleźć ryż w formie pilafu, obok drugi talerz z sałatka z fety, pomidorów i oliwek oraz duuuużo chlebka do przegryzania.