Berat PDF Drukuj Email

Stare miasto BeratBerat – jedno z najpiękniejszych miast na Bałkanach. Położone w środkowej Albanii, nad rzeką Osum. Drugie, obok Gijokastry, albańskie „miasto muzeum”, zwane - ze względu na charakterystyczną zabudowę usytuowaną na stokach wzgórzach „miastem tysiąca okien”.
Berat jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast w Albanii w zakresie architektury, kultury i historii. Założony w III w. p.n.e. przez Ilyryjczyków jako Antipatrea, w II w. p.n.e. zostało zdobyte przez Rzymian i nazwane Albanorum. W okresie panowania bizantyjskiego miasto nosiło nazwę Pulcheriopolis. W IX w. Bułgarzy nazwali go Beligrad. W 1417 r. zostało zajęte przez Turków i pozostało w ich rękach do XX w.

Berat - droga do zamkuBerat położony jest u podnóża Góry Tomorri na prawym brzegu rzeki Osum, w niewielkiej odległości od punktu, w którym łączy się z rzeką Molisht.
To niezwykłe tureckie miasto, gdzie jest mnóstwo pięknych oryginalnie zachowanych budynków tamtego okresu.
Na terenie zamku, w historycznych domach wciąż zamieszkują ludzie. Wielu z nich trudni się oprowadzaniem turystów po twierdzy, sprzedażą pamiątek lub udostępnianiem swoich domów na noclegi.
Część starego miasta zabudowana jest domami usytuowanymi na wzgórzu, jeden nad drugim, stąd nazwa „miasto tysiąca okien”.
Zabudowa starej części Beratu składa się z kilku dzielnic położonych na różnych wysokościach. Na szczycie wzgórza, cytadela i dawna dzielnica chrześcijańska, (X-XVII w.), tarasy na zboczach to dzielnica Mangalemi (XVIII-XIX w.) dolina rzeki Osum to nowe miasto (XIX-XXI w.).
Będąc w Beracie warto również odwiedzić muzeum najsłynniejszego malarza ikon Onufrego, tworzącego w XVI w. Muzeum znajduje się na terenie zamku.

 

 

Położenie georaficzne:

40°42′N 19°57′E

Wysokość:
58 m n.p.m.

Populacja:

Miasto Berat: 60 tys.

Obwód Berat: 118 tys.

Kod pocztowy: 5001-5006

Numer kierunkowy: 032

Rejestracja samochodowa: BR

 

ilustracja: Wikipedia