Durres PDF Drukuj Email

Amfiteatr w DurresMiasto Durres zostało założone w 627 p.n.e. jako grecka kolonia o nazwie Epidamnus i było jedną z przyczyn wojny peloponeskiej w 5 wieku p.n.e. Później, jako Dyrracium stało się bardzo ważnym punktem dla Imperium Rzymskiego. W tym czasie stało się ważnym ośrodkiem handlowym i głównym portem morskim na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.


W średniowieczu Durres było podbijane przez wiele różnych państw z całej Europy. Na skutek słabnącej potęgi Bizancjum na tereny Albanii przenikały liczne plemiona: w IV w. Gotów i Hunów, w V w. Bułgarów, w VI-VII w. Słowian, w XI-XII w. sycylijskich Normanów.


Od weneckiej wieży, która wznosi się nad portem, prowadzi droga do odkrytego dopiero w 1966 r. amfiteatru, który jest największym amfiteatrem na półwyspie bałkańskim (pojemność 15 000 widzów). Jego wybudowanie datuje się na 2. w p.n.e. Nie jest on odkopany w całości, gdyż jego część znajduje się pod budynkami mieszkalnymi. W amfiteatrze rozgrywane były między innymi walki gladiatorów.


Warto odwiedzić również Muzeum Archeologiczne, Centrum Kultury z teatrem Aleksandra Moisiu, Muzeum Historii, dom rodzinny Aleksandra Moisiu. Durres Dzisiaj Durres jest jednym z największych miast i największym portem morskim w Albanii.


Durres nocąNiedaleko od Durres zlokalizowane jest międzynarodowego lotnisko, dlatego miasto to może być dobrą bazą wypadową dla krótkich wycieczek do Tirany, Kruji czy Beratu. Można tu również przyjechać na dłuższe wakacje nad morzem.

Słynny mówca rzymski Cyceron nazywał Durres godnym podziwu, zaś poeta Katullus „tawerną Adriatyku”.

 

 

 

 

 

Położenie georaficzne:

41°19′N 19°27′E

Wysokość: 0 m n.p.m

Populacja:

Miasto Durres: 121 405

Obwód Durres: 246 401

Kod pocztowy: 2001-2010

Numer kierunkowy: 052

Rejestracja samochodowa: DR

ilustracja: Wikipedia

mapa Durres