Kilka wyjaśnień dotyczących hoteli w Albanii.

  1. Praktycznie wszystkie hotele mają klimatyzacje, nawet jak nie na tego w opisie, podobnie ma się sprawa z łazienką i prysznicem. Bardzo często w cenę wliczone jest śniadanie. Jeżeli hotel chwali się ogrzewaniem oznacza to, że jest czynny cały rok (większość hoteli, szczególnie usytuowanych na wybrzeżu pracuje tylko w sezonie turystycznym czyli od maja do końca października.)
  2. Hotele posiadające oznaczenia – gwiazdki, standardem zbliżone są do standardów panujących w Polsce. Jednakże jest sporo hoteli, które takich oznaczeń nie posiadają, za to często przewyższają standardem hotele gwiazdkowe.
  3. Bardzo rzadko zdarza się by recepcjonista, mówił w innym języku jak albański, ewentualnie po włosku. W hotelach wyższej klasy porozumiemy się bez problemu po angielsku, niemiecku, rosyjsku.
  4. W mniejszych hotelach można negocjować cenę. Są to firmy rodzinne i przy braku pełnego obłożenia nie powinno być problemu z mniejszymi niż oficjalnie podanymi cenami.
  5. Płatności za hotel dokonuje się w gotówce, lek lub euro ewentualnie w dolarach. Tylko kilka dużych hoteli przyjmuje płatności kartami kredytowymi.
  6. Hotele w Albanii są z reguły czyste, dotyczy to również małych, kiepsko wyposażonych hotelików.