Butrint PDF Drukuj Email

ButrintTa niewielka starożytna osada, zachwyca swym wyglądem. Położone na południu Albanii miasteczko Butrint, tuż przy granicy z Grecją bardzo różni się od innych stanowisk archeologicznych jakie można zobaczyć w europie. Zadbane, otoczone parkiem narodowym i wciąż jeszcze nie przeludnione miejsce, pozwala nam nie tylko na zobaczenie zabytków z przed tysięcy lat, lecz również na wypoczynek pośród cieni drzew i starożytnych budowli.
Osada od 1992 roku wpisana jest listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Swym urokiem przyćmiewa chyba wszystkie inne miejsca zabytkowe w Albanii. Burint było też oczkiem w głowie dyktatora Envera Hodży, który zsyłał tam swoich przeciwników politycznych do niewolniczej pracy.

Butrint zamieszkiwane było już od czasów prehistorycznych. W pierwszym okresie jako kolonia grecka, później miasto Rzymian następnie biskupstwo. Po okresie prosperity bizantyjskiej przez krótki czas pod panowaniem Wenecjan. W późnym średniowieczu Wenecjanie opuszczają miasto plądrując go i niszcząc.

Butrint - starożytny amfiteatrObecnie na terenie Butrint możemy oglądać pozostałości wszystkich okresów rozwoju miasta.
Między innymi będą to: starożytny amfiteatr z III wieku p.n.e., ruiny domów i baptysterium z VII wieku, też ruiny łaźni rzymskich i kaplicy z V wieku, pozostałości XIV-wiecznego zamku weneckiego.

 

 

 

 

Położenie georaficzne:

39°44'N 20°01'E

Wysokość: 0 m n.p.m.

Obwód: Sarande

ilustracja: Wikipedia