Tirana PDF Drukuj Email

Pomnik SkanderbegaTirana jest stosunkowo młodym miastem, założonym w 1614 r. przez Sulejmana Pasze Mulleti. Miasto zaczęło się rozwijać na początku XXVIII w. Tirana nie miała większego znaczenia, aż do roku 1920, kiedy to została ogłoszona stolicą państwa. Stało się tak głównie za sprawą położenia geograficznego. Miasto leży w połowie kraju, pomiędzy ludnością z południa mówiącą dialektem toskijskim, a północą mówiącą dialektem gegejskim. Bardzo duży wpływ na wygląd Tirany mieli włosi, od których Albania w początkach wieku XX-go była bardzo uzależniona.

Zabudowa centrum Tirany przypomina swym kształtem buta (charakterystyczny kształt państwa włoskiego). Obecnie Tirana to nie tylko najbardziej zaludnione miasto Albanii, ale także najważniejsze polityczne i gospodarcze centrum kraju. Najbardziej reprezentatywnym miejscem stolicy jest Plac Skanderbega, przy którym znajdują się: Wieża Zegarowa, meczet Ethem Beja, Narodowe Muzeum Historyczne, Narodowy Teatr Opery i Baletu, Biblioteka Narodowa, pomnik narodowego bohatera Gjërgj Kastrioti Skënderbeu. Nie daleko od ścisłego centrum jest Park Młodzieży w centrum którego usytuowana jest wielka restauracja z fontannami.

Restauracja przy Placu MłodzieżyPrzez ostatnie lata wygląd stolicy bardzo się zmienił. Dzielnica byłych dyktatorów komunistycznych,
stała się istotnym punktem życia nocnego z modnymi barami, restauracjami i dyskotekami. Komunistyczny styl budynków został przekształcony w fantazyjną eksplozje kolorów. Poprzez pomalowanie elewacji budynków w abstrakcyjne wzory i w różnych, niekoniecznie pasujących do siebie kolorach, spora część miasta wygląda jak obrazy impresjonistów.

 

 

Miasto w całej swej okazałości możemy oglądać z pobliskiego szczytu góry Dajti, na który to możemy dostać się nowoczesną kolejką gondolową.

 

Położenie georaficzne:

41°19′48″N 19°49′12″E

Wysokość: 110 m n.p.m.

Populacja:

Miasto Tirana: 374 tys.

Obwód Tirana: 726 tys.

Kod pocztowy: 1001-1028

Numer kierunkowy: 04

Rejestracja samochodowa: TR

ilustracja: Wikipedia